Bitkiler Genel

Zakkum Ne Demek?

Genellikle bahçelerde süs bitkisi olarak karşımıza çıkan zakkum, Botanik kaynaklarda zakkumgiller familyasından olan zehirli olup, boyu 2 ila 5 metreye kadar uzayabilen Akdeniz ikliminde çokça yetişen çok yıllık bir bitki türüdür.

Zehirli meyve kapsüllerinin aksine görüntü olarak oldukça naif ve renkli bir görsel oluşturmaktadır. Açması ile çiçekleri beyaz ve pembe renklerden oluşmaktadır. Ne denli meyveleri zehirli olarak nitelense de yaprakları kararında ve doğru olarak kullanıldığı takdirde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Çatallı yaprakları ile çalı görünümünü andıran bu bitki, güzel kokusuyla, genellikle su kenarlarında ve dere yataklarında yetişmektedir.

Bu nedenle Akdeniz iklimi yetişmeleri için elverişli bir yapıya sahiptir. İslami kaynaklarda da zakkum kelimesi sıkça geçmektedir. Zira sözlük anlamı olarak öldürücü gıda diye tanımlanan zakkum, cehennemde olduğuna inanılan bir bitkidir. Hatta cehennemin dibinden çıktığı dahi düşünülmektedir. Tohum ve kabuklarında etkili maddelere sahip olmasının yanı sıra, C vitamini de içermektedir. Kışın yapraklarını dökmeyen bu bitkinin yapraklarının bir takım faydaları da mevcuttur. Uyuz, alerjik kaşıntılı rahatsızlıklar için yeterli miktarda kullanıldığı takdirde iyi gelen bu bitki kalbi kuvvetlendirmek ve idrara çıkabilmek için de alternatif olarak tüketilebilmektedir. Ancak fazla ve kontrolsüz tüketimi halinde zehirlenmeye neden olabilmektedir. Bununla birlikte kas ağrılarını rahatlatıcı etkiye sahip olup, böcek ısırıklarına da iyi gelmektedir. Vücuttaki ödemi atmak için de kullanılabilmektedir.

gay porno izle

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek