Fransızca Kelimeler

Egzantrik Ne Demek? Egzantrik Nedir?

Egzantrik ne demek? Egzantrik nedir?

Egzantrik, Fransızca kökenli eksantrik kelimesinin yanlış kullanımıdır. Eksantrik kelimesi Türkçede dış merkezli, merkezin dışında, ayrıksı, aynı eksende olmayan gibi anlamlara karşılık gelir. Eksantrik kelimesi ikinci bir anlamıyla normal dışı, benzerine az rastlanır olan, şaşırtıcı gibi manalarda taşır.

  • Eksantrik mili; yardımcı motor milidir. Hareketini krank milinden alır. Krank mili, kam mili olarak da bilinir. Bu mil motor gücünü %25-%30 oranında yükseltme yetisine sahiptir. Araçlarda sibopları açma kapama görevini üstlenen parçadır.

Egzantrik kelimesi Fransızca kökenli eksantrik kelimesinin yanlış yazılmış halidir. Söylem kolaylığından olsa gerek genellikle bu kelimeye egzantrik şekliyle rastlanır. Eksantrik kelimesi Türkçede merkezin dışında olan, ayrıksı anlamlarına karşılık gelir. Eksantrik daha çok benzerine pek rastlanmayan, garip, farklı, enteresan şeyler için kullanılır. Bu kelime kullanıldığı duruma bağlı olarak övgü veya yergi sıfatı olarak nitelendirilebilir. Böyle bir durumda eksantrik kelimesine gerçek anlamını katan kelimenin kullanım şekli, kullanılırken ki vurgusu ve ne için kullanıldığıdır. Ekzantrik kelimesi insanlar içinde kullanılır. Tarzıyla yada davranışlarıyla diğer insanlardan ayırt edici özelliklere sahip olan kişiler eksantrik olarak ifade edilebilir.

Yorum Bırakın