Sebastian ne demek?

Sebastian kelimesi kişi ismi olarak Fransızca ve İngilizce’de kullanılır. Özellikle Fransız ve İngiliz filmlerinde uşak karakterlerinde kullanımına alışkın olduğumuz bir isimdir. Fransızca da ve İngilizce de kişi isimleri herhangi bir anlam içermek zorunda değildir. O yüzden sebastian kelimesinin anlam karşılığını boşuna aramayın.

Türkçede herhangi bir anlam karşılığı yoktur. Ancak en çok bilinen yabancı isimlerden biridir diyebiliriz. Hatta Türkçede ki kullanımıyla “söyle Sebastian” söz kalıbı ile klişeleşmiş nedeni, sebebi bilinmez bir deyime dönüşmüştür. Komiklik mi yapılmaya çalışılıyor? Şirin mi oluyor bu kullanım biz pek bir anlam yükleyemedik.

Ancak ciddi anlamda bu isimi bu şekliyle kullanan insanlara rastlayabilirsiniz. Belki de eski kuşak filmlerde (ki biz hatırlayamıyor isek o filmler çok eski olmalı) “söyle Sebastian” ifadesi kullanılmış olabilir. Yani uşak karakteriyle özdeşleşmiş olan bu isim aynı zamanda fikri sorulan, sen söyle denilen 3. bir kişinin beyanına duyulan ihtiyacı temsil ediyor olabilir. Anlamlandırması gerçekten güç ancak durum bu şekilde.

Uşaklar, hizmetçiler bir dönem sinema ve romanlarına nasıl bir etkide bulunduysa katil de uşak, fikir sorulan da uşak, her şey uşak. Bir yerde bir olayın yakınlarında uşak görmeye duralım her şeyin sebebi oluveriyorlar. Alıp bir cinayet romanı okuyalım diyoruz. Yüzlerce sayfa deviriyoruz. Katil uşak çıkıyor. Bu nasıl bir kurgu? Nasıl bir klişe?

Son yıllarda sebastian kelimesi Hande Yener‘ in yeni albümü ve klibi ile bilinirliğini artttırmıştır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek