Bilgisayar Teknoloji Yazılım

Hacker Ne demek? Hacker Nedir?

Hacker Ne demek, Hacker Nedir;

Şahsi bilgisayarlara, kurum kuruluşlara veya ağlara izinsiz olarak saldıran ve o sistemleri kontörlüne alan veya sistemlere zarar veren kişilere denir.

Bu kişiler standart bilgisayar kullanıcılarından daha üst seviyede bilgileri olduğu için bazı virüs koruma veya sanal güvenlik şirketleri çıkardıkları programların eksiklerini bu kişiler sayesinde görür ve düzenler.

Hacker çeşitleri şöyledir:

Hacktivist: Kendine göre toplumsal veya politik sorunları dile getirmek amacıyla devletin veya karşıt olduğu grupların sitelerini hackleyerek mesajlarını iletirler.

Siyah şapkalı: Her tür programın sitenin bilgisayarın güvenlik açıklarını bulup oradan sızarak önemli belgeleri çalar veya sistemlere zarar verirler.

Beyaz şapkalı: Bu hackerlar da siyah şapkalılar gibi her tür açıkları bulurlar ancak çalmak veya zarar vermek yerine güvenliği arttırması için sistemin yöneticine bilgi vererek sistemin zarar görmesini engeller.

Gri şapkalı:  Yasal olarak saldırı yapan kimi zaman yararlı kimi zaman da zararlı olabilen hackerlardır.

Yazılım korsanı: bilgisayar programlarını kırarak programları izin almadan dağıtmaya olanak sağlayan hackerlardır.

1 Yorum

  • Ben eskiden hackerin havalı bir şey olduğunu sanıyordum meğersem bilgisayar korsanıymış. Artık hacker macker olmam valla…

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek