Bylock ne demek

FETÖ terör örgütünün çıkışı ile hayatımıza giren Bylock nedir ve nasıl kullanılır detaylarını inceleyelim. Yapılan araştırmalarda FETÖ terör örgütlerinin kendi aralarında mesajlaşmak için kullandığı bir uygulama olarak tanınan Bylock hem hızlı hem de gizli mesajlaşmaya imkan tanıyor.

Bylock üretici kimdir?

Bylock herkese açık olan ve genel olarak indirilebilen bir uygulama değildir. Bu uygulama FETÖ terör örgütü için özel olarak üretilmiş ve gizli olarak yayılarak indirimi akıllı cihazlara yapılmış ve bu şekilde iletişim kanalı olarak kullanılmıştır. Geçmişine bakıldığında ise 2014 yılında kullanılmaya başlandığı düşünülüyor. Yapılan araştırmalara göre toplamda 180 bine yakın kullanıcı olduğu düşünülüyor

Bylock herkese açık mıdır?

Birçok telefon uygulaması gibi düşülen mesajlaşma sistemini içeren Bylock aslında sadece istenilen kişilerin ulaşılması için üretilmiş ve gizli olarak yayılmaktaydı. Yani sizler arama motoruna yazdığınızda böyle bir konuşma ve mesajlaşma uygulamasının olup olmadığını bile bilemiyor olacaktınız.

Sadece karşılıklı ekleme ile kullanılabiliyordu ve aynı zamanda onay kodu ile mesajlaşma başlıyordu. Bir diğer özelliği ise yapılan konuşmalar otomatik olarak 3 gün saklanıyor ve sonrasında ise mesajlar kendiliğinden siliniyordu. Bu sayede konuşulanlar daha gizli kamayı başarıyor.

Kriptolu konuşma

Bylock tercih edilmesinin en büyük nedeni, takip edilmesi ve dinlenilmesi imkansız bir uygulamadır. Kriptolu konuşma sistemi ile çalışan uygulama böylelikle en önemli görüşmelerin ve konuşmaların yapılabildiği ve FETÖ terör örgütü üyelerinin en sık kullandığı iletişim kanalı haline gelmişti.

Bylock nasıl fark edildi?

Yapılan baskınlarda birçok FETÖ terör örgütüne üye olmakla suçlanan kişilerin cep telefonlarında hep aynı konuşma ve mesajlaşma programına rastlanıldı. Bazıları sık sık kullanıyorken, bazılarının ise çok nadir kullandığı ön plana çıktı. Dolayısı ile bir birini takip eden bu baskınlar, Bylock uygulamasının gizli bir şekilde kullanıldığı yazışma programının olduğunu meydana çıkarmış oldu.

Bylock kayıtlarına ulaşıldı mı?

Bylock 3 gün sonra kayıtları sildiği için geçmiş kayıtlara ulaşılıp ulaşılmadığı bilinmiyor ama yapılan araştırma ve soruşturmalarda önemli birçok yazışmanın ele geçirildiği ve FETÖ Terör kapsamında oldukça yardımcı olduğu çıkan haberler arasındadır.

5
Sending
User Review
3.67 (3 votes)

1 Yorum

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek