Kolonoskopi genel cerrah uzmanları tarafından yapılan ve insanların vücudunda yer alan, kalın bağırsak olan yani Kolon adı verilen bağırsakların görüntüleme alanında yardımcı olması için kullanılan yöntemdir.

Kolonoskopi ne demektir diye baktığımızda uç kısmında bir aydınlatıcı olan cihazın özellikle kalın bağırsağın her alanını tarayarak var olan bir rahatsızlık olup olmadığını ortaya koyuyor olacaktır. Genellikle tümör gibi durumlardan korkulduğunda yapılması önem arz eder.

Hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde yapılan bir tekittir. Eğer hız anlamında bir sorununuz var ise özel bir kuruluşta daha hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Kolonoskopi de yeni gelişen teknoloji imkanları

Kolonoskopi daha önce ki yıllarda çok başarılı sonuçlar vermemekle beraber, bağırsağın tamamının görüntülenemediği bir uygulama iken, bugün günümüzde artık kıvrılma özelliği ile bağırsağın her kısmının tamamen görüntülenmesine olanak sağlanmaktadır.

Kolonoskopi nasıl yapılıyor?

Kolonoskopi sırasında herhangi bir aşırı rahatsızlık duymazsınız. Sadece hafif bir kramp hissi ve baskı duyabilirsiniz ama sizlere öncesinde yapılacak olan ilaçlar ile bunlar en aza indirilmiş olacaktır. Uygulama sırasında sizler yan tarafa ya da sırt üstüne doğru yatıyor olacak ve doktorunuzda yaklaşık yarım saat içinde Kolonoskopi uygulamasını tamamlamış olacaktır. Uygulama bittikten sonra hasta hemen hayatına dönmüyor ve yaklaşık 2 saatlik bir dinlenme sonrasında normal hayatına geri dönüş yapabiliyor.

Kolonoskopi yaptırmadan önce dikkat edilmesi gerekenler?

Eğer doktorunuz sizlere Kolonoskopi öneriyorsa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var elbette.

  • En az 6 saat öncesinden aç olmanız
  • Bir gün öncesinden beslenmenize dikkat ederek katı yamaklardan kaçınmalı ve sulu gıdalara yönlenmelisiniz
  • Özellikle bol sıvı tüketebilirsiniz
  • Doktorunuzun sizleri yönlendirdiği özel yönergelere uymalı ve dikkate almalısınız

Kolonoskopi hangi durumlarda yapılır?

Kolonoskopi kanser riski olan ve şüphe duyulan zaman dilimlerinde patolojik test yaptırmak için tercih edilebilir

Kişide ortaya çıkan iltihaplı bağırsak sorunlarında

Kolonoskopi fiyatları       

Kolonoskopi fiyatları devlet hastanelerinde genellikle ücretsiz olarak yapılırken, özel hastanelerde ise ortalama fiyatlara yapılabilmektedir. Her hastaneye göre değişen bir fiyatlandırma bulabilirsiniz.

5

1 Yorum

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek