Eğitim Kısaltmalar

LYS Ne Demek?

2010 yılından bu yana eğitim sisteminin en önemli değişikliklerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkan uygulamalardan, sınav sisteminden biridir.

Lys nedir sorusunun cevabını Lisans yerleştirme sınavı olarak verebiliriz ve üniversite sınavı olarak da bilinmektedir. 4 yıl kadar önce yeni bir sistem olarak karşımıza çıkan ve farklı sınav sisteminin uygulandığı bir değişimdir. Lise döneminin sona ermesi ile birlikte bu sınava giriyorsunuz ev barajı aştıktan sonra puanlarınızın yeterli olduğu bölümlere tercihlerinizi yapabilirsiniz.

Henüz yeni bir sistem olmasına rağmen kısa sürede benimsenmiş ancak eğitim sistemindeki aksaklığı hiçbir şekilde gidermek adına işe yaramamıştır ve çok fazla açığa sahip olan sistem olduğunu da belirtmekte fayda var.

Lisans yerleştirme sınavı olarak tanımını yapabileceğimiz bir uygulamalar bütünüdür.

Liseyi sorunsuz bir şekilde bitirdikten sonra bu sınava başvurabiliyor ve gerekli belgeleri de hazırlayarak sınavda yerinizi alabiliyorsunuz.

Sınavda sorulan soruların geneline bakıldığında bölümünüz ile ilgili kategorilerin yer aldığını ve bu kategorilerde yer alan soruları yanıtlamanız gerektiğini görüyoruz.

LYS ile birlikte hayatımıza giren en büyük değişikliklerden bir tanesi 2. Bölüm soruları olmuştur ve daha kaliteli bölümlere giriş yapmak adına bu bölümde yer alan soruların da daha fazla yanıtlanması sizlerin lehine olacaktır. Lisans için tercih edebileceğiniz üniversite sınavı, henüz 4 yıldır aktif bir şekilde yapılıyor ve bozuk eğitim sisteminin en önemli parçalarından biridir.

LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı), 2010 yılından sonra ÖSYM tarafından uygulanmaya başlanan iki aşamalı sınavın ikinci aşamasıdır.

İlk aşama olan YGS‘de, herhangi bir YGS puanı 180 puan barajını geçenler LYS sınavına girme hakkı kazanır.

LYS sınavı beş ayrı oturumdan oluşur. Bunlar;

  1. LYS 1: Matematik ve Geometri sınavıdır. 80 test sorusunun bulunduğu sınavda, süre 120 dakikadır.
  2. LYS 2: Fizik, Kimya ve Biyoloji sınavıdır. 90 test sorusunun bulunduğu sınavda, süre 135 dakikadır.
  3. LYS 3: Türk Dili Edebiyatı ve Coğrafya 1 sınavıdır. 80 test sorusunun bulunduğu sınavda, süre 120 dakikadır.
  4. LYS 4: Tarih, Coğrafya 2 ve Felsefe sınavıdır. 90 test sorusunun bulunduğu sınavda, süre 135 dakikadır.
  5. LYS 5: Yabancı Dil sınavıdır. 80 test sorusunun bulunduğu sınavda, süre 120 dakikadır.

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek