Arapça Kelimeler Genel

Milli Ne Demek?

Arapça kökenli olan milli kelimesi, kelime yapısını millet sözcüğünden alarak, millete özgü, ulusal, milletle ilgili olan anlamlarını ifade etmektedir. Türk tarihinde birçok kaynaklarca sıkça kullanılan milli kelimesi ne demektir sorusuna cevap olarak, etimolojik incelemeler ile kesin ve net yanıt olarak ulusal ifadesi milli sözcüğünün karşılığı olarak gelmektedir. Milli kelimesinin anlamı nedir? Milli ne demektir? Cümledeki yeri nedir? Milli kelimesi sıfat olmakla birlikte, birçok kelime ile birleşerek bir takım bileşik sözcükleri de meydana getirebilmektedir.

Günlük yaşamımızda da sıkça kullandığımız bu kelime Kuran-ı Kerimde ayet ve surelerde de çokça geçmektedir. Milli kelimesi, bir milletin bir ulusun sahip olduğu değerleri ifade edebilmek adına farklı kelimelerle ilişkilendirilip, yine millete özgü olan bir durumu, oluşu dile getirebilmek için ön ad olarak kullanılabilmektedir. Dil, kültür, tarih gibi olguları bir çatı altında toplayıp, o milletin sahip olduğu tüm değerleri dile getirmek için kullanılan milli kelimesi, milliyetçilik ve ulusçuluk sözcüklerinin de kelime yapısı olarak çıkış noktasıdır.

Milli sözcüğü, cümlede ön ad özelliğini taşıyarak milli irade, milli egemenlik, milli düşünce, milli sınırlar, milli ekonomi, milli güvenlik, milli din, milli mücadele, milli müdafaa, milli değerler, milli takım gibi birçok bileşik sözcüklerin oluşumunda verilmek istenilen duyguyu tam anlamı ile ifade edebilmek için kullanılmaktadır.

Yorum Bırakın