Bilgisayar Teknoloji Yazılım

Torrent Ne Demek ?

Torrent ne demektir,

İngilizcesi; sel ve hızılı akıntı anlamına geleni p2p; peer to peer olarak bilinen, kullanıcıdan kullanıcıya dosya paylaşımı amaçlayan bağlantı protokolüdür.  Torrent siteleri kullanıcılara verdikleri küçük bağlantılar ile indirilmek istenen dosyanın farklı kullanıcıdan indirilmesini hedefleyerek site üzerinde bir dosya barındırmazlar, bunun aksine dosyaları kullanıcılar kendi bilgisayarları üzerinde barındırarak farklı kullanıcılar ile paylaşırlar. Bu protokole göre dosya barındıran bir site olmadığı için genelde siteler hukuki açıdan sıkıntı çekmezler.

Torrent sitelerinde  seed yani dosyayı paylaşan kullanıcı, leech dosyayı indirilen kullanıcı olarak bağlantı kurmaktadırlar, dosyayı paylaşan kullanıcılar yani seeder lar çok ise dosyayı daha çok kullanıcıdan en hızlı şekilde indirebilirsiniz. Leecher fazla olduğu taktirde ise dosya indireni çok olduğu için bağlantı hızı da buna eşzamanlı olarak düşük olacaktır. Torrent sitelerinde ratio gibi indirdiğiniz dosyaların gönderilme oranları gibi limitler bulunmaktadır, çoğu torrent kullanıcısı  indirdiği dosyayı seed etmeden çıktıuğı için dosya paylaşımı yapan kullanıcı sayısı azalmakta ve torrent indirim limitleri düşük olmaktadır. Şu an dünya genelinde en yaygın kullanılan torrent indirme programı u torrenttir. U torrent programını  indirerek siz de torrent dünyasına giriş yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bir BitTorrent uzantısıdır. BitTorrent internet üzerinden P2P (Peer to Peer – Eşten eşe) olarak büyük verileri aktaran bir protokoldür. Torrentte dosyayı indirme hızınızı belirleyen dosyanın popülaritesidir yani dosyanın ne kadar çok paylaşıldığı (seed) edildiğidir. BitTorrentin çeşitli yazılımları vardır; TorrentFlux, BitTorrent, Azureus, Bitcomet vb. bunlardan bir kaçıdır.Torrent ile ilgili sık geçen bir iki kavram da şunlardır; seed, tohum, kaynak anlamına gelir, leech, sülük anlamına gelir dosyayı sömüren, indiren anlamına gelir, hash işlemi tamamlanan dosyanın kontrolünü sağlar ve dosyaları eşsiz kılar(unique), download, diğer kullanıcılardan dosya indirmenin adı, upload ise diğer kullanıcılara dosya göndermenin adıdır.

Yorum Bırakın