Bipolar Nedir?

Duygulanım bozukluğu olarak tanımı yapılan psikolojik hastalıklardan bir tanesidir.

Yıllardır teşhis edilmesi en zor hastalıklardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler çok belirgin bir şekilde duygu değişimi yaşar ve çevresindeki insanlara zarar verme isteğine sahiptir.

Duygu değişimlerini kontrol etme gibi yetilere sahip değillerdir ve zaten bunu kontrolünü sağlayamadıkları için her geçen gün biraz daha insanlardan uzaklaşır ve daha asosyal bir kimliğe bürünürler.Aşırı sinirlenme sonrası ani duygu değişikliği ile büyük bir rahatlık ve mutluluk hakimdir ya da bunun tam tersi durum söz konusudur. Anlamsız hareketler çok fazla sergilenir ve kişi de bunun farkında değildir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Psikolojik testlerin yanı sıra sohbet eşliğinde teşhis edilebilme ve kişiyi denetim altına alma çalışmaları da fazlasıyla etkilidir. Genellikle tam anlamıyla teşhis koymak uzunca bir süreci de beraberinde getiriyor ve kişinin hangi dönemde olduğunu bilmek de zorlaşıyor. Manik döneme geçiş ile birlikte bu süreç daha sıkıntılı bir hal alıyor ve hem hasta için hem de doktor için zor bir hastalık olduğunu da belirtmek gerekiyor.


Risk Altında mısınız?

15 ve 24 yaş arası çocuklarda çok daha sık görülür ve özellikle ergenlik döneminin sorunlu geçtiği çocuklar bu hastalığa daha kısa sürede yakalanır. Psikolojik olarak kendini iyi hissetmeyen her hastaya bipolar teşhisi koymak doğru olmayacaktır ve az önce de söylediğimiz gibi teşhis süreci de oldukça sıkıntılıdır.

Her 100 kişiden 1’inde görüldüğü de yapılan araştırmalar ile birlikte karşımıza çıkıyor ve bu rakam gerçekten korkutucu bir rakam. Düzenli olarak doktor kontrolü ve testler ile birlikte sizler de kendinizi koruma altına alabilir ve en azından risk altında olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Yaşadığınız birtakım sağlık sorunları ve çevresel faktörler de bu hastalığa yakalanmanıza neden olan en önemli sebeplerden bir tanesidir. Bipolar zor bir hastalıktır ve hem size, hem de çevrenize büyük ölçüde zarar verebilecek davranışlar sergilemenize neden olmaktadır. Psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmediğinizi düşünüyorsanız bir doktora görünmenizde fayda var.

4.9
Sending
User Review
5 (2 votes)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek