Farazi Ne Demek: tam olarak belli olmayan ve varsayım olarak kabul edime şeklinde tanımlanabilir. Genellikle tam olarak belli olmayan bir şey anlatıldığında kişi bunu karşı tarafa anlatırken farazi konuşuyorum tarzında bir cümle kurar. Farazi genel olarak

  • Diyelim ki
  • Varsayalım ki
  • Mesela
  • Farz edelim ki

Ve sayalım ki anlamlarında da kullanılır.

Arapça kökenli farazi kelimesi Türkçede varsayımsal anlamına karşılık gelir. Her hangi bir konuda kesin bilgilere sahip olmayan, varsayımlar üzerine konuşan kişilere farazi konuşuyor denir. Farazi aynı zamanda gereksiz manasında da kullanılabilir. Kişiler için hakaret olarak algılanabilecek bu sözcük düşünceler, eşyalar, işler içinde kullanılabilir.

 

  • Farazi kelimesi daha kabaca bir manada “sallamak,atmak,uydurmak,boş konuşmak” anlamlarında da kullanılabilir. “X kişisi çok farazi konuşuyor” demek çoğu kez “boş konuşuyor” manası taşır. Bu durup kelimenin kullanım yeri ve durumuna göre değişim gösterebilir.

Farazinin kelime içinde ki yeri

Genellikle bir şeye örnek verirken ya da bir şeyi anlatmaya çalışırken benzetme olarak kullanılabilir.

‘Aldığım meyve farazi olarak 2 kilo kadar geliyordu’

Şu işi aslı ile anlat, farazi ile olmaz’

Farazinin eş anlamlı kelimesi nedir?

Farazinin eş anlamlı kelimesi ise varsayım olarak bilinmektedir. Varsayımlara dayanarak bir şey anlatmak bir nevi farazi konuşmaya eştir. Yani yine belli olmayan ve tam olarak netleşmeyen sonuçlarda her iki kelime de aynı anlamı veriyor olacak.

Farazi kullanımları

Aynı zamanda halk dilinde farazi daha çok faraza olarak dillendirilmektedir. Özellikle birçok yörede faraza olarak daha çok kullanılmaktadır.

Farazi kelimesini kullanan yazar

Farazi kelimesi elbette birçok şiirde ve romanlarda kendine yer bulmuştur. Bunlara örnek olarak Necip Fazıl Kısakürek2in bir cümlesi örnek verilebilir.

‘Faraza, on defa gidip gelseler her birinde ayrı adam olarak göze çarparlardı’ şeklinde cümle kurarak kelimeyi öne çıkarmıştır.

Günlük hayatta farazi kelimesinin yeri

Her ne kadar şimdi ki gençlik farazi kelimesini pek kullanmıyor olsa da ve duyduğunda anlamına dahi yabancı kalıyor olsa da, 30’lu yaşları geçmiş olan birçok kişi hem anlamını biliyor hem de günlük hayatlarında çok sık olmasa da yeri geldiğinde kullanmaktan vazgeçmiyorlar.

Farazi kelimesi uzatılmadan bir solukta okunmalıdır. Telaffuzu zor gibi dursa da bir kez doğrusunu duyduktan sonra kolaylıkla diliniz alışıyor olacaktır.

Farazi Kelimesinin geçmişi

Farazi kelimesi günümüzde çok tercih edilen bir kelime olmasa da özellikle geçmiş yıllarda birçok kültürde kullanılan bir kelimeydi. Birkaç harfinin yer değiştirmesi ya da kalınlaşıp incelmesi yöresel olarak farklılıklar gösterebilir.

 

5
Sending
User Review
5 (3 votes)

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek