Distribütör kelime anlamı olarak yaymak ve dağıtmak olarak tanımlanmaktadır. Genel olarak distribütör kelimesine baktığımızda iki farklı kavram olduğunu görüyoruz. Biri motorlarda ateşleme alanında kullanılan bir parça olarak bilinen distribütör aynı zamanda birde markaların genel dağıtımını yapan yasal şirket olarak da tanımlanabilir.

Yani yasal olarak dağıtılmasına izin verilen ürünlerin bayilere ya da kişilere sevkiyatını yapmak, ürün hakkında bilgi vermek olarak bazı görevleri olan distribütör özellikle o ürüne ait olan birçok hakkı da elinde burundan firma olarak da tanımlanmaktadır. Ülkemizde birçok önemli markanın, birçok farklı bölgede resmi Distribütörleri bulunmaktadır.

Distribütör avantajları

Distribütör demek, satış yaptığı bir ürünün haklarını elinde bulundurması demek oluyor. Örneğin sizler bir beyaz eşya almak istediniz. Bunu bir distribütör dahilinde alırsanız, ürünün bozulması gibi durumlarında hakkınızı arayabilir ve garanti kapsamından yararlanabilirsiniz.

Bir diğer durum olan elden alma ya da spot eşya olarak satın aldığınız ürünlerde ise bu gibi hakları edinemezsiniz. Distribütör ürünleri biraz daha külfetli gibi dursa da sizlere verdiği teminatlar ile alınmayı hak ediyordur.

Bölgesel distribütör

Genellikle markalar ürünlerini satışa çıkarmak istediklerinde çok daha kolay yayabilmek ve takibini yapabilmek için distribütörler ile çalışırlar. Bunun içinde Türkiye’nin birçok bölgesine daha hızlı ulaşabilmek ve varlığını koruyabilmek için bölgesel olarak distribütörlük verirler.

Örneğin Marmara bölgesine ait bir distribütör olabileceği gibi, İç Anadolu bölgesine bakan farklı bir distribütör firması olabilir. Anlaşmalar yapılır ve resmi olarak dağıtıcı bu firmalar görünür. Bir nevi ortaklık olarak tanımlanabilir.

Garantili satışlar

Eğer sizlerde aldığınız bir ürünün arkasında durulsun ve haklarınıza sahip olmak istiyorsanız satın alacağınız ürünün bir distribütörü olup olmadığına dikkat ediniz. Aldığınız üründe bu hak var ise gönül rahatlığı ile satın alabilirsiniz. Özellikle firma hakkında ufak bir araştırmaya girerek de bunu çok daha kolay anlayabilirsiniz.

İthalat yapan firmalardansa onlara dağıtım ve satış hakkı tanınan distribütör firmalarını tercih etmek her zaman daha akılcı bir alışveriş olacaktır.

4.8
Sending
User Review
4 (3 votes)

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek