İch liebe dich ne demek?

Almanca kökenli ich liebe dich söz kalıbı Türkçede seni seviyorum anlamına karşılık gelir. Türkiye de ki insanların (özellikle turizm bölgesinde yaşayan ve Almancı akrabaları olanların) en çok bildiği Almanca söz kalıbı “ich liebe dich” dir, diyebiliriz.

Tabi bu durumu yadsımamak lazım insanlar bir dili öğrenmeye başladığında önce, belki işe yarar diyerek sevgi sözcüğünü, tanışma cümlelerini öğrenmek isterler. Daha sonra ise ilginç bir şekilde o dilde ki küfürleri, hakaretleri merak ederler.

Yani insanlar bir dili öğrenirken sevmek ve sövmek arasında ki diyalektik çelişkiden kendilerine düşen payı almakla başlarlar. Peki neden “seni seviyorum” söz kalıbının Almancası ve İngilizcesi yaşadığımız ülkede bu kadar yaygınca biliniyor iken Rusçası, Fransızcası, İtalyancası bu kadar bilinmiyor?

Bu durumda yabancı dil eğitiminin yaygın bir şekilde İngilizce olarak yapılması İngilizce için bir açıklama getirir. Almanca “seni seviyorum” söz kalıbının yaygınlık sebebi ise Türkiye ve Almanya arasında ki göç ilişkisine bağlanabilir.

Yorum Bırakın