Din Hristiyanlık Dini

Noel Ağacı Ne Demek? Noel Ağacı Nedir?

Noel Ağacı Neden Süslenir? Noel Ağacı Nedir?

Yılbaşının yaklaşması ile beraber sıklıkla gördüğümüz Noel ağacı neden süslenir? Noel ağacı nedir? Noel Ağacı hakkında bilmemiz gerekenler;

Noel ağacı aslında pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir.

Esasında bu ritüel eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneğidir.  Avrupalı paganlar arasında ağaca çok fazla değer verme ve ağacı kutsal görme geleneği mevcuttu. Hristiyanlığı benimsedikten sonra İskandinavyalılar şeytanı korkutmak niyetiyle Noel zamanında evlerini ağaçlarla doldurma geleneğini sürdürdüler.

Günümüzde Noel Ağacı geleneğinin Almanya’nın batısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Ortaçağda Adem ve Havva’yı canlandıran bir oyunun ana dekorunda süslü Noel ağacı bulunmaktaydı. Adem ve Havva yortusunda  Almanlar evlerini Noel ağaçları ile süslemeye başlarlar. Ağaçlar yanan mumlar ve elmalar eklerler.

Noel ağacı günümüzde Noel bayramı ile beraber hangi dinden olursa olsun yeni yılda bir çok insanın evlerini süslemektedir. Günümüzde Hristiyan ya da diğer dinlerin geleneğinden ziyade, yeni yılın gelişini kutlamak maksatlıyla süslenmektedir.

Yorum Bırakın