Testosteron Ne Demek?

Androjen sınıfına ait olan erkeklik hormonlarından bir tanesidir. Üretimi erkeklerde çok daha fazla yapılır ve kadınlara oranla çok daha yüksek miktarda olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bazı adreslerde bu hormonun kadınlarda üretilmediği belirtilmiş durumda ancak bilinen en büyük yanlışlardan bir tanesidir çünkü kadınlarda da bu hormonun üretimi mevcuttur ancak az miktarda olduğu için etkisini göstermez. Hipofiz ve hipotalamus bezleri tarafından üretilir ve aslında erkeği yöneten hormonlardan bir tanesi olduğunu söylemek de yanlış bir bilgi olmayacaktır.

Testosteron Ne İşe Yarar?

  • Cinsel isteğin artıp azalması ve dengelenmesi konusunda en büyük pay sahibidir ve bu yüzden erkeklik hormonu adı verilmektedir.
  • Bünyenin enerji seviyesini düzenler ve harekete geçirir.
  • Yağ dağılımında da önemli pay sahibidir ve kişi yaşlandıkça kilo kaybının artması da bu hormonun azalmasına bağlı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Testosteron Ne İşe Yarar

Testosteron Eksikliği

Bu hormonun azalması ile birlikte erkekte bazı algılar da değerini kaybediyor ve azalıyor. Bunlar dan bir tanesi cinsel isteğin azalması olarak karşımıza çıkıyor ve hormonun değerini kaybetmesi ile birlikte kişideki seks yapma isteği de ortadan kalkıyor.

Genellikle 30 yaş üstü erkeklerde bu durum çok sık görülmektedir ve bunun için takviye ilaç kullanımı da ülkemizde çok daha yaygındır. Kemik erimesi ve depresyon da yine bu hormonun azalması ile birlikte karşımıza çıkacak olan sorunlardan bazılarıdır. Bünyeleriniz eskisi kadar sağlıklı değildir ve çok daha kısa sürede halsizlik gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir.

Fiziksel performans düşüklüğü ve kas kaybı da yine belirtilerden ve karşımıza çıkan sorunlardan bazılarıdır. Testosteron hormonunun azalması ile birlikte erkek daha agresif bir hal alır ve bir şeyleri tam anlamıyla yerine getirememenin verdiği psikolojik sorunlar da ortaya çıkabilir.

Depresyonun en yaygın olduğu yaş grupları az önce de belirttiğimiz gibi 30 yaş üstü olarak biliniyor ve hormonların azalması ile birlikte erkeklerde bu sorun da baş gösterebiliyor. Cinsel isteksizlik ve cinsel gücün kaybolması da en önemli etkenlerden bir tanesidir ve erkeği psikolojik olarak da yıpratan büyük bir sorundur.

4.8
Sending
User Review
3.5 (2 votes)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek